in

Hańba! Nago bawili się w berka w komorze gazowej w Polsce!

Grupa nagich osób biega we wnętrzu komory gazowej. Środowiska żydowskie są oburzone filmem pt. „Berek”. Wystosowały apel do polskich władz z zapytaniem, kto pozwolił na kręcenie scen w byłym nazistowskim obozie Stuthof.

Przedstawia on grupę dorosłych bawiących się w dziecięcą grę. Są nadzy, biegają dookoła, dużo się śmieją, ale są również bardzo poważni – świadomi, że znajdują się w komorze gazowej byłego nazistowskiego obozu zagłady – można przeczytać o filmie na stronie artmuseum.pl.

Jak donosi Times of Israel, organizacje żydowskie domagają się wyjaśnień od prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Izraelskie Centrum Organizacji Ocalałych z Holokaustu i Centrum Szymona Wiesenthala żąda interwencji polskich władz i administracji muzeum w Sztutowie. Środowiska żydowskie mają nadzieję, że dzięki listowi powstaną przepisy raz na zawsze zabraniające powstawiania podobnych produkcji w miejscu zagłady.

Przepracowanie traumy

To nie pierwszy raz, kiedy „Berek” wywołuje takie kontrowersje. Film Artura Żmijewskiego został wyemitowany w 2015 roku na wystawie w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Po protestach Żydów został usunięty z wystawy. Przywrócono go jednak, argumentując decyzję „obroną ekspresji artystycznej”.

To najbardziej obrzydliwa rzecz, jaką widziałem. To odpychająca i ogromna obraza dla wszystkich ofiar i każdego z jakimkolwiek poczuciem moralności – komentował w 2015 r. Efraim Zuroff z Centrum Wiesenthala. (timesofisrael.com)

Berek w zamyśle twórców ma podejmować „próbę zmierzenia się z traumą Holokaustu i jej radykalnego przepracowania”. 

Ta praca jest pełna okrutnej zabawy, sadyzmu, nagości i jednocześnie dziecinnej beztroski. Jest pełna niewinności, śmiechu, szczeniackiego rozbawienia. Chodziło o wizualne zrekonstruowanie sytuacji. Tak jak się to kiedyś odbywało: nadzy ludzie w komorze gazowej. Ale zamiast horroru mamy śmieszki, zabawki, erotyczne gierki, niewinne igraszki. Jaka ulga!” – podkreślał reżyser Artur Żmijewski.

Pochodzący z 1999 r. „Berek” był pokazywany na całym świecie, w tym w USA i wielokrotnie w Niemczech. Obecnie jest częścią Archiwum 7. Berlin Biennale – Forget Fear znajdującego się w Archiwach Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnejw Warszawie.

Film można zobaczyć tutaj:

źródło: planeta.fm

Ten post został stworzony przy użyciu naszego systemu dodawania Virali Dodaj swojego Virala!

loading...
Komentarze

Podbij Virala!

998 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 100.000000%

Skandal! Ksiądz pedofil prosi prezydenta o łaskę, twierdząc że jest dobrym człowiekiem!

Popek apeluje do swoich fanów! Nie tnijcie sobie mord to jest…